Yutma Terapisti Gölcük

Yutma Terapisti Gölcük

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek ve hayatta kalmak için yemek yemeleri gerekir. bazı insanlarda yemek yemeği engelleyen durumlar ortaya çıkar. Bu soruna ise yutma bozukluğu adı verilir. Bu rahatsızlığın tedavisi için yutma terapisti Gölcük merkezine ulaşım sağlamanız yeterli olacaktır.  İnsanların bazı anlarda yemek sırasında yedileri yemelerinin soluk borusuna kaçtıkları görülür. İnsanlar bu sorunu ani bir öksürme refleksi ile çözerken yutma bozukluğuna sahip olan insanlar maalesef bu sorunu bu kadar kolay çözememektedir.  Yutma refleksi dört evrede gerçekleştirilir. Bunlar ağızda hazırlık, ağız, yutak ve yemek borusu sıralanmaktadır. Bu sıra sayesinde lokmanın mideye geçişi sağlanır. Bir yutma süresi 8 ile 20 saniye arasında değişkenlik gösterir.

yutma-terapisti-gölcük
yutma-terapisti-gölcük

Ağızda hazırlık yiyeceğin ağza alınıp yutulacak duruma getirilme halidir. Ağız kısmı ise yiyeceğin yutulacak hale geldiğinde arkaya doğru itilmesi durumudur. Yutak reflekslerle gerçekleşen bir süreç olarak tanımlanır. Lokmanın bu kısımdan bir saniyede geçişi sağlanır. Kıkırdak ve ses telleri kapanarak geçiş sağlanır. Yemek borusunda ise yiyecekler mideye kadar ulaşması sağlanır. Mideye geçiş süresi ise insanların hızına göre değişebilir. Konu hakkında detaylı bilgiyi yutma terapisti Gölcük merkezinden alabilirsiniz. Yutma sorunu baş ve boyun bölgesini ilgilendiren sorunlar yüzünden de ortaya çıkmış olabilir. İnme, beyin travması, Parkinson, Alzheimer, ağız, boğaz ya da yutak kanseri, ağız hijyeni ya da reflü sorunu olan inşalarda da görülür.

Yutma Terapisti Gölcük Tedavi

Yutma bozukluğuna sahip insanlar yutma terapisti Gölcük merkezine gittiklerinde öncelikli olarak sorunun anlaşılması için konuşma terapistinin izlediği belli başlı adımlar vardır. Öncelikle hastanın yutma sorununun ve hastalı durumu ile ilgili sorunu dinlenir. Yutmayı sağlayan kas ve dudak, çene, dil ve damak gibi alanların güç alanlarının hareketleri değerlendirilir. Yeme sırasında hastanın duruş ve ağız hareketleri değerlendirilir. Sonra olarakta yutma bozukluğu teste tabi tutularak değerlendirilir. Bu adımlar sonucunda hastanın rahatsızlığını teşhis edilmiş olur. Tedavi yöntemi de rahatsızlığın durumuna göre seçilir. Böylece hastanın kısa sürede rahatsızlığı atlatıp normal yaşantısına dönmesi sağlanır. yutma bozukluğunun tedavisi uzman dil ve konuşma terapisti tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzmanlardan detaylı bilgi alarak rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply