Yutma Terapisti Gebze

Yutma Terapisti Gebze

Disfaji olarak da bilinen yutma bozukluğu rahatsızlığı günümüzde sıkça rastlanmaktadır. Yediğimiz yemeğin mideye ulaşmasındaki gecikme ya da yanlış bir yol izleyerek nefes borusuna kaçması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlar yutma terapisti Gebze firmasına başvurabilirler. Bu sayede hızlı bir şekilde terapilere başlanarak bu rahatsızlıktan kısa zamanda kurtulmaları sağlanır. Sağlıklı insanlar yedileri yiyecekler nefes borusuna kaçtığında refleks olarak öksürerek çıkarabilirler. Disfaji rahatsızlığına sahip olan insanlar da genel olarak ilk görülen belirti ise nefes borusuna kaçan yiyeceği öksürme refleksi gerçekleştirerek boğazlarını temizleyememeleridir. Her yaş gurubunda görülen bu rahatsızlık çeşitli sebeplerden olabilir.

yutma-terapisti-gebze
yutma-terapisti-gebze

Yutma bozukluğu mekanik, psikolojik, sinirsel ve kan hastalıklarına bağlı olarak karşımıza çıkar. Hastalığın teşhisini koyma tedaviyi gerçekleştirmek adar önemlidir. Bu yüzden yutma terapisti Gebze firmasına ulaşım sağlayarak alanında uzman insanlar tarafından tedavi görebilirsiniz. Hastalığı belirlemek açısından insanlara testler uygulanır. Bu testlerden biri videofloroskopidir. Sıkça karşımıza çıkan bir bu testti konuşma terapistleri veya radyologlar gerçekleştirebilir. Bu işlemin yapılmasının en önemli amacı hastalığa neden olan anatomik ya da fizyolojik bozukluğu net olarak görebilmektir.  Testtin nasıl yapıldığını inceleyecek olursa; hastaya baryum karıştırılmış farklı yiyecekler verilir. Hasta yiyeceği yutarken yutma görüntüsü röntgen ışığı ile görüntülenir. Bu sayede olayca teşhis konur. Hastanın rahatsızlığı belirlendikten sonra hastaya uygun olarak gerekli beslenme programları ve terapiler belirlenir. Rahatsızlık belirlendikten sonra doktor tarafından gerekli tedavi yöntemleri görüşülür. Verilen karar sonucunda terapilere hemen başlanarak bu rahatsızlıktan en kısa zamanda kurtulmaları mümkün olur.

Yutma Terapisti Gebze Kimdir?

Yutma bozukluğu teşhisini koyabilmek için kullanılan bir diğer test ise Fiberoptik Endoskopik yutma çalışmasıdır. Bu testi ise burundan sokulan ince bir tel parçası ile yapılır. Bu tel parçasının ucunda bir kamera bulunur. Bu kamera sayesinde gırtlak, ses telleri ve soluk borusunun görülmesi sağlanır. Böylece rahatsızlığın hangi bölgeden kaynaklandığı rahatça görülür. Hastalar yutma terapisti Gebze firma ile görüşme sağlayarak bu işlemi kolayca yaptırabilirler. Bu test KBB doktoru ya da konuşma terapisti tarafından yapılır. Bu test sayesinden Aspirasyon yutma öncesi ve yutma sonrası gözlenebilmektedir.

Leave a Reply