Yutma Terapisti Darıca

Yutma Terapisti Darıca

İnsanların yemek yerken yiyecekleri yutamaması sorununa yutma bozukluğu diğer bir adı ile disfaji denmektedir. Bu hastalığa sahip insanların yutma terapisti Darıca merkezine başvuru sağlayarak tedavi görebilir. Tedavinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikli olarak yutma sorununun nedenini anlamak gerekir. Bu sayede hastalığın tedavisi hakkında da doğru bir karar verilir. Terapi yöntemini belirlemek adına hastalara Modifiye Baryum Yutma Çalışması ya da Fiberoptik Endoskopik Yutma Çalışması testi yapılır. Bu testler alanında uzman insanlarca yapılır. Bunlar Radyolog, KBB hekimi, dil terapisti ya da konuşma terapisti olarak sıralanmaktadır. Yapılacak teste göre uzman kişi ile merkezde görüşme sağlayarak testin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

yutma-terapisti-darıca
yutma-terapisti-darıca

Yutma bozukluğunda uygulanacak olan tedavi belli başlı adımlarla gerçekleştirilmelidir. Öncelikli olarak hastalara yutma sorununun ortadan kaldırılması için yutma kaslarının güçlendirilmesi için çeşitli egzersizler yaptırılmalıdır. Bu sadece refleks sinirleri uyarılır. Hastanın rahatça yutması için çeşitli pozisyonlar ve yutma stratejileri uygulanır. Bunun yanı sıra hastalara kolay yutmaları için farklı kıvamlarda yiyecekler hazırlanarak beslenmesi sağlanır. Bu adımlar yutma terapisti Darıca merkezinde uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sonucunda herhangi bir sonuç alınmadığı taktirde farklı yöntem ve testler uygulanır. Yutma bozukluğu terapisinde Videofloroskopi testi uygulanır. Bu sayede farklı kıvamlardaki yiyecekler hazırlanarak hastanın yiyeceği hangi fazda yutamadığı belirlenir. Böylece sorunun nereden kaynaklandığı anlaşılarak tedavi yöntemine ve terapi stratejisine karar verilir.

Yutma Terapisti Darıca Tedavi

Yutma bozukluğunda kullanılan terapi yöntemleri altıya ayrılır. Bunları Diyet modifikasyonu, telafi edici manevralar, dolaylı yöntemler, doğrudan yöntemler, duyusal uyarma teknikleri ve elektriksel uyarı tekniği olarak sıralanmaktadır. Yöntemler hakkında detaylı bilgi almak adına yutma terapisti Darıca merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Böylece sorununuzun kısa yoldan çözülmesi sağlanır. Tedavi yöntemleri arasında en çok elektriksel uyarı tekniği kullanılmaktadır. Bu tekniğin diğer bir adı da vitalstim terapi olarak bilinir. Günümüzde en etkili sonucu veren yöntem budur. Bu tedavi de yutma bozukluğu bulunan hastanın yutkunma esnasında çalışan kaslara elektrik simülasyonu ile uyarılarak rehabilite edilmesi sağlanır. bu yöntem sayesinde kasların güçlenmesi sağlanarak yutma sorununun ortadan kaldırılması sağlanır. Böylece hasta sağlığına kavuşmuş olur.

 

 

 

Leave a Reply