Yutma Terapisti Adapazarı

Yutma Terapisti Adapazarı

Yediği yemeği yutma zorlanan insanlarda görülen rahatsızlığa yutma bozukluğu denmektedir. Bu hastalığa sahip olan insanların tedavisinde doğru bir yol izlenmesi için hastalığın teşhisi çok önemlidir. Bu rahatsızlık için yutma terapisti Adapazarı firmasına başvurabilirsiniz. Bir firma sayesinde hastalıktan olaylıkla kurtularak eski sağlığınıza kolayca kavuşmanız mümkündür. Hastalara öncelikle rahatsızlığın nedenini belirlemek için Modifiye Baryum yutma çalışması testi yapılır. Bu test konuşma terapisti ya da radyologlar tarafında gerçekleştirilir.  Bu test sayesinde farklı kıvamlarda verilen yiyeceklerin hangisinin yutulup yutulmadığı, hangi yiyecek yutulduğunda zorlanıldığı görülür. Böylece sorun belirleme işlemi hızlıca yapılmış olur. Test gerçekleştirildikten sonra çıkan sonuca göre terapi stratejileri belirlenir. Hastaya en uygun yöntem seçilerek hastalığın en hızlı şekilde yok edilmesi sağlanır.

yutma-terapisti-adapazarı
yutma-terapisti-adapazarı

Yutma bozukluğunu gidermek için pek çok terapi yöntemi kullanılmaktadır. Terapiler hakkında bilgi almak için yutma terapisti Adapazarı merkezine giderek doktorlarla görüşme sağlayabilirsiniz. kullanılan terapi yöntemlerine göz attığımızda birleri Diyet Modifikasyonu, Telafi Edici Manevralar, dolaylı yöntemler, doğrudan yöntemler, Duyusal Uyarma Yöntemleri, Elektriksel Uyarı Teknikleridir. Hastalara en uygun olan yöntem seçilerek tedaviye başlanır. Diyet Modifikasyonu yöntemi,  hastaya uygun kıvamlarda yiyecekler hazırlanarak hastanın güvenli bir şekilde yiyecekleri yutmaları sağlanır. Telafi Edici Manevralar tekniği ise yiyeceklerin kolay ve güvenilir bir şekilde yutması sağlanır. Yutma terapisti Adapazarı duyusal Uyarma Teknikleri ise ağız boşluğunda oluşan duyusal farkındalığı arttırarak yutma refleksi uyarılmaktadır.

Yutma Terapisti Adapazarı Tedavi Yöntemi

Yutma terapisinde kullanılan yöntemler hakkında ayrıntılı bilgi almak için yutma terapisti Adapazarı merkezi ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yutma bozukluğu terapisinde kullanılan bir diğer yöntem ise Dolaylı Yöntemlerdir. Bu yöntem sayesinde hastanın yüz-motor-ağız hareketlerinin geliştirilmesi için egzersizler yaptırılmaktadır. Bunun yanı sıra Doğrudan Yöntemler Tekniği de sık kullanılan yöntemler arasındadır. Bu yöntemde en önemli amaç beslenme güvenliğini sağlanmasıdır. Kullanılan çeşitli manevralar sayesinden yemekler hastanın nefes borusuna açmadan kolayca yutması sağlanır.  Elektriksel Uyarı Tekniği ise en etkili sonuç veren yöntemdir. Yutma sorunu olan hastaların yutma esnasında soruna neden olan kaslara elektrik simülasyonu verilerek uyarılarak rehabilite edilir. Böylece yutma sorununa neden olan kaslar çalışarak hastanın yutma sorunu ortadan kaldırır.

 

 

Leave a Reply