Kekemelerde Konuşma Terapisi Sakarya

Kekemelerde Konuşma Terapisi Sakarya

Kişilerde konuşma akıcılığının bozulmasına yol açan kekemelik, kişileri sosyal ve akademik yaşantılarında da etkilemektedir. Tedavi ile kontrol altına alınabilen kekemelik de erken teşhis önemlidir. Kekemelerde Konuşma Terapisi Sakarya tercihinizde dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksek lisans, doktora yapan eğitimcilerimiz sizlerle ilgilenmektedirler. Eğitimciler bireylerin konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar gerçekleştiren ve dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık mensuplarıdır. Kekemeliğin kontrol altına alınması için çocukların yaşlarına uygun yani okul öncesi veya ilköğretim dönemi olarak ayrılarak uygulanacak programlar değişiklik göstermektedir. Uygulanacak olan terapinin süresi, kişilerdeki kekemelik durumunun düzelmesine göre farklılık göstermektedir. Terapilerden önce sizinle ilgilenecek olan terapistler hakkında bilgi sahibi olmanızı önermekteyiz.

kekemelerde-konuşma-terapisi-sakarya
kekemelerde-konuşma-terapisi-sakarya

Bir uzmandan yardım almanız gerektiğine karar veremiyor iseniz, en azından kişide görülen kekeleme davranışı 6 ay sürüyorsa ve birinci derece yakın olan ailede kekemelik yaşayan var ise mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Çocuklarda böyle bir durum gözlemleniyor ise ailelerin bir uzmana danışması gerekmektedir. Gençler ve yetişkinler konuşurken takıldıklarını düşünüyor ve bir sorun olup olmadığı konusunda meraklanıyor ise kendileri kekemelerde konuşma terapisi Sakarya merkezindeki terapistlerle görüşmede bulunabilmektedirler. Kişilerin toplum içerisinde akıcı bir şekilde konuşamamaları özgüvenlerini de etkilemektedir. Kişilerin kendilerini ifade ederken zorlanmaları, toplum içerisinde utanmalarını ve çekingen olmalarına yol açmaktadır.

Kekemelerde Konuşma Terapisi Sakarya Tedavi

Kekemelik terapisi alanında uzman olan dil ve konuşma terapistleri tarafından yapılmaktadır. Terapiye başlamadan önce uzman, kekeleyen kişide görülen kekeleme şiddeti ve kekeleme davranışları hakkında değerlendirmeler yapmaktadır. Bu değerlendirmelerin sonucuna göre kişiye özel terapi programları hazırlamaktadırlar. Uygulanan terapi ile ses, hece ve sözcüklerin arasında geçişler, hız ve nefes koordinasyonu ile konuşmanın akışına müdahale edilerek düzenlenir. Kekemelerde konuşma terapisi Sakarya, merkezde verilen terapilerin yanında kekemeliğin kontrol altına alınması için en önemlisi de bireylerin sergileyeceği davranışlar olduğunu söylemektedir. Ebeveynler kesinlikle çocuğa konuşması için baskı yapmamalıdır. Heyecanlı ve uykulu olduğu zamanlarda konuşmak için zorlanmamalıdır. Çocuğun konuştuğu zamanlarda sabırla beklenilerek, sözünün tamamlanmaması gerekmektedir. Bunun gibi daha birçok örnekte ebeveynlerin öneminin büyük olduğu görülmektedir.

Leave a Reply