Kekemelerde Konuşma Terapisi Kocaeli

Kekemelerde Konuşma Terapisi Kocaeli Nedir?

İnsanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları en iyi yol konuşmadır. Ama bazı durumlarda insanların konuşmalarındaki akıcılık bozulabiliyor. Bu duruma ise kekeleme adı verilir. Böyle bir sorunla karşılaşan insanların kekemelerde konuşma terapisi Kocaeli terapi merkezine başvurması ön erilir. Bu sayede ortada var olan sorundan kolayca kurtulmanız mümkün olur. Kekeme insanlarda ses, ritim ve heceleri tekrarladıkları görülür. Bunun yanı sıra sesli ya da sessiz bloklarda uzatma yaptıkları da görülür. Kekeleme davranışına sahip olan insanlarda konuşmaya çalışırken tikler, gözleri kırpma, dudak, yüz, kafa hareketleri, ayak vurma ya da yumruk sıkma gibi ikinci bir davranış görülür. Bu hem konuşan kişiyi hem de karşıdakini rahatsız edebilir.

kekemelerde-konuşma-terapisi-kocaeli
kekemelerde-konuşma-terapisi-kocaeli

Kekeme olan insanların kekeleme sıklığı farklılık gösterir. Günümüzde pek çok örnek karşımıza çıkmaktadır. Kekemelik çocuklarda genellikle 2-7 yaş aralığında görülür. dil ve konuşmanın en yoğun dönemi bu yıllar arasındadır. Çocuğunun kekelediği şüphesine düşen ebeveynlerin kekemelerde konuşma terapisi Kocaeli firmasına başvurarak duruma anında çözüm yolu bulabilirsiniz. Özellikle ailede kekeme sorununa sahip olan insanların anında konuşma terapisine ya da uzman dile başvurmaları önerilir. Uzman öncelikli olarak kekelemenin şiddetini belirleyerek işe başlar. Günümüzde en sık kullanılan terapi yöntemi akıcılığın şekillendirilmesidir. Terapinin amacı ses, hece ve sözcüklerin arasında yavaş ve yumuşak geçişler yapılır. Konuşma akışı nefes ve hız ile kontrol edilir.

Kekemelerde Konuşma Terapisi Kocaeli Kimdir?

Kekemeliğe sahip olan çocuklarda ailelerin dikkat etmesi gereken belli başlı durumlar vardır. Öncelikli olarak çocuğa konuşması için kesinlikle baskı yapılmamalıdır. Eğer konuşurken kekeleme gözleniyorsa acele edilmemeli ve çıkaramadığı sözcükler için düzeltme yapılmamalıdır. Gerekli araştırmalar yaparak çocuğunuza doğru bir şekilde nasıl yardımcı olacağınızı belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar hakkında kekemelerde konuşma terapisi Kocaeli firmasına başvurabilirsiniz. Uzmanla görüşme sağlandığında uzmanın ilk sorusu kekemeliğin nasıl başladığıdır. Çeşitli hikayelerin karşımıza çıkması kekemeliğin psikolojik bir sorun olup olmadığı da tartışma konusu haline getirmiştir. Ama kekemelik yapılan araştırmalara göre nörofizyolojik bir sorun olduğu ortaya çıkmıştır. Beyin aktiviteleri incelendiğinde önemli farklılıklar bulunduğu görülür. ama her şeye rağmen tam anlamı ile net bir bilgi bulunamamıştır.

 

Leave a Reply