Kekemelerde Konuşma Terapisi İzmit

Kekemelerde Konuşma Terapisi İzmit

kekemelerde-konuşma-terapisi-izmit
kekemelerde-konuşma-terapisi-izmit

Çocukların konuşurken takılmaları dil gelişimlerinin sağlanmaya başladığı dönemlerde sıklıkla görülmektedir. Ancak bu takılmalar bazı çocuklarda geçerken bazılarında ileriki dönemlerde kekemelik olarak devam etmektedir. Bu süreçte aileler çocuklarını gözlemleyerek görülen belirtiler için uzmanlardan yardım alması gerekmektedir. Terapi gereken durumlarda kekemelerde konuşma terapisi İzmit, bölgede sizlere yardımcı merkezler arasından olup alanında uzman terapistler sayesinde kaliteli bir hizmet vermektedir. Ebeveynlerin terapi sürecindeki rolü oldukça önemlidir. Çünkü seanslarda terapistlerin uyguladıklarını ev ortamında çocuklarına uygulamaları tedavinin hızlı ilerlemesini sağlamaktadır. Kekemelik tedavisinde genellikle akıcılığın şekillendirilmesi ve kekemelik modifikasyonu yöntemleri teknik olarak kullanılmaktadır. Kişiye özel yöntemler uygulanarak iyileşme durumuna göre terapi seans süreleri belirlenmektedir.

Kekemeliğin oluşmasına etki eden bazı faktörler, kalıcı olmasına da neden olabilmektedir. Ailede kekemelik yaşayan kişilerin varlığı, kekemeliğin 6 aydan uzun süre sürmesi, psikolojik sorunlar, yaşanılan kekemeliğin tipi, çocuğun bu durumu fark edip konuşurken düzeltmeye çalışması gibi faktörler kekemeliği yaşayan kişide kalıcı olmasına neden olabilmektedir. Her alanda olduğu gibi kekemelik sorununun çözümü için de erken müdahalede bulunulması tedavi sürecinin başarılı olmasına etki etmektedir. Kalıcı ve geçici kekemelik durumları tam olarak anlaşılmadığı için erkenden müdahale edilip, kekemelik kontrol altına alınarak kalıcı olmasının önüne geçilmektedir. Kekemelerde konuşma terapisi İzmit, sizlerle her konuda birebir ilgilenerek yapılacak tüm müdahaleler ile kekemelik probleminin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Kekemelerde Konuşma Terapisi İzmit Neler Yapıyoruz?

Okul öncesi dönemi çocukları ile ilköğretim dönemi çocuklarına yönelik uygulanan terapi farklılık göstermektedir. Konuşma terapistleri ilk önce çocukla görüşme yaparak kekemeliğinin nedenini bulmaya çalışmaktadır. Daha sonra görülen kekemeliğin sık rastlanılan normal akıcısızlık mı yoksa kalıcı bir akıcısızlık mı olduğunun tespitini yaparlar. Kekemeliğin çözümü için uygulanacak olan yöntemler her çocuğun durumuna uygun olacak şekilde belirlenmektedir. Terapi yönteminin belirlenmesinde çocuğun yaşı, kekemeliğinin süresi, ailenin tutumu gibi etkenler etkili olmaktadır. Kekemelerde konuşma terapisi İzmit merkezde bulunan uzman terapistler sayesinde kişilere uygun terapi seans programları uygulanarak çocuklara yardımcı olunmakta, aynı zamanda aile bireylerine de gerekli eğitimler verilerek bu süreçte nasıl davranacakları gösterilmektedir.

Leave a Reply